Фото без опису

 

Щодо весняної диспансеризації великої рогатої худоби та дрібної рогатої худоби, що утримуються в особистих підсобних господарствах населення

 

 

         З метою охорони здоров’я тварин і людей та забезпечення виробництва якісної та безпечної продукції спеціалістами Приазовської районної державної лікарні ветеринарної медицини та її структурними підрозділами з 05 травня 2021 року проводиться весняна-літня диспансеризація великої рогатої худоби та дрібної рогатої худоби, що утримуються в особистих підсобних господарствах населення.

Диспансеризація – це комплекс планових діагностичних, лікувально-профілактичних і санітарно-гігієнічних заходів, спрямованих на раннє виявлення ознак захворюваньтварин, профілактику та лікування хвороб. Це один із видів обстеження стану здоров’я тварин. Таким чином, виявляють захворювання на ранній стадії.

Потрібно завжди пам’ятати, що легше хворобу попередити, ніж лікувати. А захворювання, виявлені на ранніх стадіях, у більшості випадків виліковні. Навіть, якщо тварина на вигляд здорова, перевіряти її все одно необхідно.

 

Весняна диспансеризація тварин проводиться  перед вигоном поголів’я ВРХ та ДРХ на пасовище (вона включає в себе алергічне дослідження на туберкульоз, дослідження проб крові тварин старше 6- місячного віку на бруцельоз та лейкоз, дослідження на субклінічні мастити корів, а також вакцинацію проти сибірки).

Згідно Закону України «Про ветеринарну медицину», стаття № 37 п.7 «Обов'язки осіб, які утримують тварин чи беруть участь у їх обігу» Юридичні та фізичні особи, діяльність яких пов’язана з утриманням та обігом тварин, зобов'язані:

доставляти тварин у визначене місце або забезпечувати належні умови за місцем утримання тварин для проведення ветеринарного огляду, діагностичних, профілактично-лікувальних обробок, включаючи дослідження і щеплення. У разі необхідності забезпечувати надійну фіксацію тварин при проведенні маніпуляцій.

На превеликий жаль, не всі власники великої рогатої худоби з розумінням ставляться до цього заходу, зокрема приховують новонароджених бичків і теличок.

Всі чули про таке захворювання, як лейкоз ВРХ – інфекційну хронічну хворобу пухлинної природи. Через лейкоз відбуваються зміни якісних характеристик молока і м’яса та накопичення в них шкідливих для організму тварин і людей метаболітів триптофану, які мають канцерогенну дію. Джерелом інфекції є хворі тварини. Вірус передається контактно, з молоком, кровососними комахами, при порушенні правил асептики.

Одного разу набута інфекція стає довічною. Основним методом прижиттєвої діагностики цієї підступної хвороби є серологічний метод дослідження, тобто виявлення антитіл у сироватці крові тварин. В травні - червні 2021 року по Олександрівській  ОТГ було досліджено 437 гол. врх на лейкоз, туберкульз - 592 гол., вакциновано проти сибірки 592 голів врх. та дрібної рогатої худоби - 67 гол. Виявлено 1 корова, яка  позитивно реагуює по РІД на лейкоз. Власнику тварини було вручено припис щодо виконання "Інструкції з профілактики та оздоровлення великої рогатої худоби від лейкозу".

Не можна не згадати і про туберкульоз. Ним можна заразитися не тільки при безпосередньому контакті з хворою твариною, але і при вживанні м’яса, молока та м’ясо-молочних продуктів. Тому, обов’язковими заходами є своєчасне виявлення хворих на туберкульоз сільськогосподарських тварин, оздоровлення неблагополучних щодо цієї інфекції  господарств. Всі тварини, які утримуються в господарствах різних форм власності і від яких отримується продукція, повинні бути ідентифіковані. Це стосується і приватного сектора.

Звертаємося до всіх власників тварин із проханням відповідально поставитися до проведення фахівцями ветеринарної медицини вищезазначених заходів. Тільки тоді ви будете мати гарантії того, що ваша тварина здорова, а продукція від неї – якісна і безпечна. Тому, хто звик купувати у приватних продавців – варто потурбуватися про свою безпеку самостійно. Слід пересвідчитися, що корова ідентифікована, досліджена та щеплена. Якщо тварина здорова, вам обов’язково покажуть паспорт великої рогатої худоби з відмітками про ветеринарні обробки.

Звертаємо увагу на плідну співпрацю з головами об’єднаних територіальних громад  для забезпечення 100% охоплення поголів’я тварин при здійсненні весняних протиепізоотичних, лабораторно-діагностичних заходів у особистих підсобних господарствах населення.

        В свою чергу здоров’я та благополуччя тварин  є фактором благополуччя пасовищ щодо інфекційних та інвазійних хвороб  тварин.

    Вирощування та утримання здорових тварин – запорука Вашого здоров’я та здоров’я Ваших сімей!

 

 

Приазовське районне управління Головного управління

Держпродспоживслужби в Запорізькій області.